Ať chceme nebo ne, tak každý v životě někdy řešil nebo bude řešit téma chloupků. Jsou to takové malé potvůrky na těle, které kolikrát není možné přehlédnou. A jak tedy s nimi naložit? Já osobně jsem se rozhodla je nyní řešit pomocí technologie IPL.
V návaznosti na to mě napadlo, že by bylo zajímavé něco k této tématice říci. Jenže jsem sotva v začátcích zkoušení a nemám to ještě pořádně odzkoušené, takže článek o IPL zatím není na místě. Ale téma chloupků je dosti citlivá, ale přesto důležitá část našeho společenského života. Tak proč nezačít tím, že Vás seznámím s mými již odzkoušenými technikami, a navíc proč jsem se rozhodla udělat další změnu v holení?
Takže … Hurá do toho!
Mou první volbou pro holení byly depilační krémy, které mi doporučila mamka.
Je to chemický způsob odstraňování chloupků. Z počátku jsem byla spokojená, protože výsledná pokožka byla krásně hebká a aplikace byla jednoduchá. Stačilo namazat, chvíli počkat a následně setřít. V mém případě to tehdy bylo plastovou stěrkou, která byla součástí.
Ale po dlouhodobějším používání se tato metoda přestávala líbit mojí pokožce. Sice hned po oholení byla hebká, ale pak následně už byla, čím dál víc suchá a svědivá. Postupně se používaní stalo nepříjemným. V průběhu jsem vyzkoušela více druhů, ale problém to nevyřešilo, maximálně zpomalilo zhoršování. Pro přehlednost Vám zde dávám svou tabulku výhod a nevýhod této metody:
[content id=625][/content]
Druhá metoda v pořadí byla a stále je nejpoužívanější, tedy žiletková.
Po pár měsících používání této metody se mi kůže opět zlepšila. Užívala jsem si ten pocit, že kůže je lepší a oholení není omezeno na dobu trvání. Ale zjistila jsem komplikace na některých místech těla. Na těchto místech jsem po oholení sice měla hladkou pokožku, ale podrážděnou, zarudlou, kde následně začaly zarůstat chloupky. A v momentě, kdy se pokožka zlepšila, tak chloupky již byly v plné kráse zpět na světě.
Zkoušela jsem různé návody na internetu, co jsem nalezla, ale moc nezabíraly. Až jsem našla radu ve stylu, že nemám na takových místech holit proti směru růstu chloupků, ale v jeho směru. Od té doby mám už problémy minimální, ale ne do hladka provedené oholení. Pro přehlednost i zde přikládám svou tabulku výhod a nevýhod:
[content id=632][/content]
A další metoda, kterou jsem vyzkoušela pouze jednou v životě a víckrát ne, byla odstraňování chloupků voskem. K této metodě jsem nikdy neměla sklony, pouze jsem k ní byla přemluvena v jednom kosmetickém salonu. Bylo to mé první upravování obočí. Na ten den nikdy nezapomenu.
Pamatuji si, jak mi paní namazala okolo obou obočí vosk a na jedno mi dala pásek a trhla. Při té bolesti se mi přilepilo na druhém obočí oční víčko k vosku. Nakonec jsem to musela přetrpět až do konce. Tato zkušenost mi potvrdila, že vosk pro mě opravdu není. Od té doby používám už jen pinzetu, kde se dají naučit způsoby, aby to bolelo minimálně.
U této metody mi nepřijde vhodné dávat klady a zápory, neboť ji nemám dostatečně odzkoušenou.
A nyní se přesouváme k poslední metodě a tou je IPL.
Proč chci víc?
Proč tedy IPL?
Žiletky sice byly jednoduchou metodou nezatěžující tělo, ale kvalita mi nestačila. Každý člověk má jinou intenzitu potřeby řešit chloupky a jiný kvalitativní postoj k nim. Můj postoj v dospívání byl takový, že mi začínající chloupky na těle začaly vadit, když se staly viditelnějšími a tmavšími.
Jenomže mamka má odlišný postoj k chloupkům, tudíž mě neustále odrazovala od jejich odstraňování. Jedním z důvodů bylo, že když začnu moc brzo, tak budu mít neúměrně hodně chloupku v budoucnu, a druhým, že ona i babička, které se staly dětmi štěstěny, protože jim na většině těla vůbec nenarostly chloupky, je nemají a já je také určitě mít nebudu.
Jenže já jsem v sobě cítila, že mi tento dar nejspíše nebyl předán. Navíc to umocnily mé gynekologické problémy, kde jsem musela brát prášky, které následně zintenzivnily růst a množství chloupků na mém těle.
Neustálé připomínání, že mám stále počkat až samy vypadnout, mě rok od roku více znervózňovalo, když jsem v hloubi duše cítila, že ne. Až v 9. třídě přišel průlomový zlom a mamka kývla na to, že mi něco na ty chloupky koupí.
Byl to pro mne moment, kdy mi odpadl velký kámen ze srdce. Jenže jedna věc je začít, druhá věc je, jaké to ve mě zanechalo stopy. Díky některým rejpalistům jsem se začala cítit velice špatně, co se týče blbých narážek na jakékoliv moje chloupky. A to mi bohužel zůstalo zatím doposud.
I přesto všechno jsem se odmítala stát otrokem holení, takže jsem neměla problémy, když chloupky trochu narostly. Aktuálně se holím tak 1x týdně, ale i tak mi to někdy přijde často. Nemám problém se oholit, ale nepřeji si, aby to bylo potřeba co pár dnů řešit. Otázkou je:
[content id=637][/content]
Od momentu, kdy jsem na trhu uviděla, že existuje možnost IPL nebo laser odstraňování chloupků, tak jsem o tom začala uvažovat, protože by mi to mohlo přinést hledané pohodlí. Bohužel jsem v té době nacházela na internetu, že je to možné pouze v salónech, a navíc při hledání recenzí byla většina negativní, kde převážně kritizovali výsledky, které neodpovídaly popisu. Proto jsem se rozhodla, že pár let počkám, až se technologie vyvine a bude efektivnější a šetrnější.
No … a je to tu.
Vloni jsme se s manželem během diskuze nějak k tomu zase dostali. Začala jsem se zase o to zajímat a hledat informace na internetu, kde jsem zjistila, že už existují i IPL k aplikaci doma. Což mi hodilo brouka do hlavy, zda je lepší IPL doma nebo v salónu? Navíc jsem začala uvažovat, zda nevyzkoušet třeba laser?
Nakonec jsem došla k závěru, že bych zkusila, alespoň první zkušenost v salónu, protože by mi tam mohli povědět nějaké zajímavé a praktické rady. A následující další kůry jsem chtěla z pohodlí domova, protože to navíc vycházelo i finančně výhodněji. Tím, že jsem nenašla možnost laseru pro použití doma, tak jsem tuto metodu zavrhla. Takže finální verdikt byl IPL.
Jenomže v té době byly komplikace okolo COVID19, takže jsem si řekla, že zkusím chvíli počkat, až se situace zlepší. Po pár měsících, kdy se to nelepšilo, spíše naopak zhoršovalo, tak jsem své rozhodnutí pozměnila. Řekla jsem si, že to risku už od první kůry doma.
A začalo druhé kolo shánění, ale tentokrát už konkrétního přístroje, který si koupím. Protože mám ráda spíše přirozenější metody a produkty, tak jsem se rozhodla, že se chci cítit s tímto přístrojem v bezpečí, když už je to menší zásah do těla. Nakonec se můj výběr zúžil na převážně dražší produkty. Přesněji mě to zavedlo k výběru mezi dvěma přístroji a tím byly Philips Lumea a Braun Silk-expert Pro 5.
Bylo to pro mne dilema na pár týdnů, kdy zpočátku převládal Philips, ale nakonec zvítězil Braun. Konečné rozhodnutí ztvrdilo znamení, že Braun měl na sobě obrázek peříčka, podobně jako jsem já zvolila do loga tohoto webu. Ale musím uznat, že výběr mezi těmito přístroji byl velice náročný, protože každý měl své plusy i mínusy.
Když už jsem Vám na začátku článku ukazovala nějaké mé pohledy výhod a nevýhod, tak je udělám i zde, aby to bylo férové:
[content id=640][/content]
[content id=644][/content]
Obecné výhody a nevýhody IPL aktuálně nemohu soudit, protože jsem teprve v začátcích a převážná většina by byla pouze z dočtených informací. Ale v budoucnu se s Vámi podělím o mé jak prvotní, tak dlouhodobé dojmy z IPL včetně mého zhodnocení výhod a nevýhod.
A jak tedy naložit s postojem k chloupkům?
Hlavní zásadou je, abychom byli spokojeni hlavně my sami se sebou. Jsou to naše chloupky, naše tělo, s kterým budeme celý život, takže i spokojenost má být v nás. Je potřeba si uvědomit, že každý máme odlišný postoji k nim, míru intenzity citlivosti, jak moc nám vadí, a navíc i jinou kůži a citlivost těla. Ale v neposlední řadě si musíme být vědomi, že i samotné chloupky jsou originální. Tudíž, i když jsme rodina s podobnými geny, neznamená to, že i my je budeme mít stejné.
V tomto článku jsem Vám vyjmenovala techniky, s kterými jsem se v životě setkala já. Jenže na světě existuje mnoho jiných technik a přípravků k použití. Proto byste se měli nejprve zamyslet nad tím, jak to máte nyní Vy. Zda jste plně spokojeni a nijak Vás to v životě neomezuje či netrápí. Pokud si však nevíte rady s tím, jak to poznat, tak Vám mohou pomoci techniky a rady obsažené v eBooku Cesta do sladkého domova.
Pokud víte, že Vás to trápí, tak je nejvyšší čas se poohlédnout po změně buďto v technice, či v intenzitě, jak často je hodláte řešit. Anebo dokonce jestli si je třeba nechcete nechat znovu narůst? Chloupky jsou součástí našeho těla, tedy i našeho života. Sice mají i své fyziologické opodstatnění, ale zároveň už jsou společensky více odmítané, pokud nepočítám vlasy, obočí a vousy u mužů.
Chloupky jsou neustále otevřeným tématem, kde velice často nespokojenost visí ve vzduchu. Proto je zapotřebí se i zamyslet nad touto tématikou a upřímně si odpovědět na to, jaký aktuálně postoj k nim máme a případně ho změnit. Tímto je článek u konce a budu velice ráda, pokud mi zde přidáte i nějaké Vaše zkušenosti s holením, případně Vaše výhody a nevýhody jednotlivých technik.
Mějte se krásně a ať máte hladký průběh k nalezení spokojenosti